EV YAPIMI EKMEK KADAYIFI TATLISI


  MALZEMELER

.1 çift kadayıflık ekmek
.8 su bardağı toz şeker
.Yarım limonun suyu
.250 gr taze kaymak

YAPILIŞI
 
1)Kadayıflık ekmek bıçakla enlemesine kesilerek ikiye ayrılır.sonra da bu iki parça ekmek , geniş bir tepsiye üst üste koyulur.
2)Üzerini tam örtecek  kadar ılık su tepsiye aktarılır ve ekmekler bu suda en az bir saat bekletildikten sonra suyu iyice süzülür.
3)Diğer taraftan , 1 su bardağı tozşeker ve 2 yemek kaşığı su küçük bir tencereye koyulup kısık ateşte , şeker eriyip kahverengileşinceye,karamelize oluncaya kadar pişirilir.
4)Üzerine hemen 1 su bardağı daha su eklenip kaynatılır.
5)Hazırlanmış olan bu karamelli şurup ekmeklerin üzerine aktarılıp tatlı bir kenarda bekletilir.
6)Diğer taraftan , kadayıfın şerbetinin hazırlanması için , kalan 7 su bardağı toz şeker ve 7 su bardağın su başka bir tencereye aktarılıp kaynatılır.şurup kaynamaya başlayınca limon suyu eklenip 5 dakika daha kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır.
7)Hazırlanan şerbet,önceden şurup döktüğümüz ekmeklerin üzerine , her tarafına eşit olarak dağıtılacak şekilde gezdirilir.
8)Kadayıfın üzerri kapatılarak 50 dakika pişirilir.pişirirken arada sırada yan tarafında biriken şerbet kaşıkla alınarak  üzerine gezdirilir ve tepsi sık sık sallanır.kapağı açılıp 20 dakika daha pişirilir.
9)Soğuması beklenip dilimlenerek servis tabağına koyulur. üzerlerine  taze kaymak koyularak servise sunulur.
   10 kişilik ,Yapım Süresi: 1 SAAT

         Ünlem    hımm.gerçekten harika bir tatlı.denemenizi tavsiye ederim.hem evde yapılabilecek kadar kolay.


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !